Społeczność naszej szkoły rokrocznie dołącza do ogólnopolskich akcji poświęconych literackim patronom wyznaczonym na dany rok kalendarzowy przez Sejm lub Senat Rzeczypospolitej Polskiej. Wiosnę ubiegłego roku zadedykowaliśmy Wisławie Szymborskiej, delektując się jej poezją oraz poznając tajemnice niezwykłej osobowości Noblistki.
Wraz z nadejściem jesieni, przystępując do ogólnopolskiego projektu literackiego “Fredro w szkole”, zorganizowaliśmy spotkania fredrowskie zainicjowane przez uczniów klasy 7a.
Podczas tych literackich poranków Fredro, jak na komediopisarza przystało, wprawiał nas w dobry humor, ale także nastrajał refleksyjnie. Poznaliśmy wiele ciekawostek nie tylko z życia pisarza, ale bliższe stały się nam również czasy, w których żył i tworzył.
W ubiegły wtorek, w Domu Kultury „Chemik”, odbyło się uroczyste podsumowanie Roku Fredrowskiego. Uczniowie klasy 7a, w pięknych strojach z epoki, brawurowo wcielili się w role postaci z „Zemsty”. Przedstawiając wybrane fragmenty utworu, ukazujące zabawnego rotmistrza chełpiącego się swym wyimaginowanym bohaterstwem (Franek Hyla), żywiołowego Macieja Raptusiewicza (Borys Nowicki) czy nieustannie przywołującego wolę nieba – Rejenta (Maja Piechowiak), udowodnili, że mimo upływu czasu, postacie owe są nadal barwne i ciekawe. Nie mogło zabraknąć, jakże istotnego w „Zemście”, wątku miłosnego, który połączył piękną Klarę (Helena Pytlik) i atrakcyjnego Wacława (Łukasz Gryc). Czymże byłaby komedia bez sprytnej i zaradnej Podstoliny (Pola Orszulak), która udowodniła, że w literaturze sprzed lat są nadal aktualne problemy.
Bogatą galerię Fredrowskich postaci wzbogaciły niezapomniane inscenizacje uczniów z klasy 5a, którzy zmierzyli się z bajkami hrabiego Fredry:
Apolonia Jankowiak – “Osiołkowi w żłoby dano”
Kamil Kotas, Łukasz Szydzina, Kacper Pawłowicz, Michał Orlikowski – “Koguty”
Aleksandra Sojda, Rafał Miśkiewicz, Piotr Paw – “Paweł i Gaweł”
Dominika Sojda, Aleksandra Sojda “Małpa w kąpieli”
Alicja Jaromin, Maja Malecka, Zuzanna Kowalska – “Sowa”.
Pomysłowe kostiumy naszych aktorów, rekwizyty i malownicza dekoracja, przygotowana na tę okazję przez panią Izabellę Baranowską, dopełniły całości widowiska.
Podczas spotkania ogłosiliśmy także laureatów konkursów fredrowskich, którzy dyplomy i gratulacje odebrali z rąk pani dyrektor, Bernadetty Cebuli.
Oto oni:
KONKURS LITERACKO – PLASTYCZNY NA KOMIKS „FREDRO W OBRAZKACH”
I miejsce – Łucja Kotynia (5c)
II miejsce – Oliwia Pastuszko (5c)
III miejsce – Justyna Radkiewicz, Nina Szumowska (5c)
KONKURS LITERACKI „ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ ALEKSANDRA FREDRY”
I miejsce – Hanna Jaskuła (7d)
II miejsce – Julia Szynawa (7a)
III miejsce – Nadia Bremer (7c)
KONKURS LITERACKO – PLASTYCZNY „DZIEŁA ALEKSANDRA FREDRY W MALARSTWIE I RYSUNKU” (KLASY 4-6)
I miejsce – Hanna Bednorz (5a)
II miejsce – Laura Dziębowska (6c)
III miejsce – Jakub Opaszowski (5c)
KONKURS LITERACKO – PLASTYCZNY „DZIEŁA ALEKSANDRA FREDRY W MALARSTWIE I RYSUNKU” (KLASY 7-8)
I miejsce – Malwina Kolenda (7a)
II miejsce – Oleksandra Yatskerych (8b)
III miejsce – Anna Opacka (7d)
KONKURS LITERACKO – PLASTYCZNY „FREDRO NA AFISZU”
I miejsce – Magdalena Żak (8a)
II miejsce – Julian Cudzich (8b)
III miejsce – Emilia Staniek (8a)
KONKURS KALIGRAFICZNY „O PIÓRO FREDRY”
I miejsce – Julia Połedniok (6c)
II miejsce – Apolonia Jankowiak (5a)
III miejsce – Max Binkowski (5b)
Serdecznie gratulując zarówno laureatom konkursów, jak i uczniom, którzy stworzyli świetne kreacje aktorskie, mamy jednocześnie nadzieję, że nie tylko upamiętniliśmy postać tego nieprzeciętnego twórcy, ale także zachęciliśmy po raz kolejny naszą szkolną społeczność do czytelniczych poszukiwań oraz rozwoju literackich bądź aktorskich pasji. Jednocześnie składamy serdeczne podziękowania kierownikowi Domu Kultury „Chemik”, panu Dariuszowi Rzeźniczkowi oraz wszystkim Pracownikom za pomoc okazaną w realizacji tego przedsięwzięcia. Dziękujemy także paniom bibliotekarkom: Dorocie Gregor i Bożenie Karwackiej, które towarzyszyły nam w tej fascynującej podróży przez Fredrowską twórczość. A wszystkich humanistów zapraszamy do kolejnej literackiej przygody, której bohaterem tym razem będzie Czesław Miłosz – patron roku 2024.