Z ŻYCIA ŚWIETLICY

 Świetlica szkolna otwarta:

6:30 – 16:30

 

DZIEŃ TAŃCA
27 kwietnia uczniowie świetlicy uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych w ramach „Budziko – kalendarza”.
Dowiedzieli się podstawowych informacji dotyczących tańca, jego historii, wymieniali znane im style taneczne.
No i oczywiście było mnóstwo zabawy😀😀

 

 

 

 

 

ŚWIETLICOWY ZIELNIK

Uczniowie świetlicy w ramach zajęć dowiedzieli się o właściwościach odżywczych warzyw i owoców.  Stworzyli również „Świetlicowy Zielnik”, w którym znalazły się szczypiorek i cebulka. Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie będziemy mogli pochwalić się kanapkami zrobionymi z naszymi warzywami.

 

 

 

 

 

WIOSNA

Wiosna zawitała już na świetlicy.

       

 

 

 

 

KURCZAKOWE SZALEŃSTWO 

Ozdoby świąteczne w tradycyjnej postaci nie są dla nas. W świetlicy uczniowie wykonują oryginalne i niepowtarzalne ozdoby, które wywołują uśmiech na ich twarzach. W miniony czwartek w świetlicy odbyło się „Kurczakowe szaleństwo” – efekty końcowe mówią same za siebie.

 

  

 

 

 

 

Teatr kamishibai

Pani Aneta kolejny raz wprowadziła nas w świat czarów i zaprezentowała bajkę wykorzystując teatr kamishibai. Na początku jak zawsze było „Sezamie otwórz się”, a później ….  sami zobaczcie.

 

 

 

 

Codzienność w świetlicy

W związku ze zbliżająca się wiosną wystrój świetlicy również ulega zmianie. Uczniowie wykonują piękne prace, które zdobią nasze ściany.

 

   

 

 

KONICZYNA DLA PRZEDSZKOLAKÓW

Uczniowie świetlicy włączyli się w przygotowania do Dnia Otwartego w naszej szkole. Z tej okazji przygotowują koniczyny, które będą wręczane naszym przyszłym uczniom.

 

 

 

 

 

 

ŚWIATOWY DZIEŃ LICZBY π

Uczniowie świetlicy włączyli się do obchodów dnia liczby π. Wykonali swoją oryginalną i niepowtarzalną liczbę.

 

 

 

 

DZIEŃ DRZEMKI

Kolejny dzień z naszego świetlicowego budziko-kalendarza 🙂 Baaardzo przyjemny Dzień Drzemki 😊
Tym razem robiliśmy kolorowe, puchate poduszki 😉

       

 

 

 

 

Dzień Pisma Ręcznego

Z okazji „Dnia Pisma Ręcznego” uczniowie poznali czym jest pismo ręczne, jaka jest jego historia, czy zawsze wyglądało tak jak teraz?

Poznali też jego mocne strony:

 • wspomaga rozwój sprawności manualnej oraz precyzji ruchów, a one z kolei są niezbędne dla prawidłowego rozwoju poznawczego,
 • sprzyja rozwojowi umiejętności czytania, zdolności językowych i krytycznego myślenia,
 • uczy samokontroli i dyscypliny,
 • wspomaga i ćwiczy pamięć.

Jak przystało na ten dzień, uczniowie podjęli się wyzwania i próbowali przepisać fragment ulubionej książki pismem ręcznym. Ich wytrwałość była godna podziwu. Efekty końcowe można zobaczyć poniżej.

 

   

 

 

 

Dzień Łamigłówek i Składanek

W świetlicy uczniowie rozwiązywali łamigłówki. Były one dostosowane do wieku i możliwości uczniów. Ta forma zajęć bardzo spodobała się naszym podopiecznym, więc chętnie ją powtórzymy.

 

 

 

NOWE GRY

Nowe gry wzbogaciły naszą świetlicę. Uczniowie korzystają z nich do codziennej zabawy i nauki.

 

 

 

ŚWIĘTA TUŻ TUŻ

W świetlicy szkolnej pełną parą ruszyły przygotowania do świąt. Uczniowie przygotowywali piękne ozdoby, które wprowadziły Nas w ten magiczny nastrój.

 

 

 

MegaMisja

Od października uczniowie świetlicy szkolnej uczestniczą w  ogólnopolskim programie MegaMisja – dotyczący on bezpieczeństwa w sieci dla uczniów edukacji wczesnoszkolnej.

Program MegaMisja ma na celu podniesienie wiedzy i cyfrowych kompetencji uczniów oraz sprawienie, by byli oni bezpiecznymi i świadomymi użytkownikami multimediów. Daje on również solidną bazę do mądrego i krytycznego poruszania się po świecie, w którym dzisiaj nie obędziemy się bez technologii.

Po zakończeniu każdego z etapów otrzymujemy nagrody dla szkoły, dotychczas były to przybory szkolne, tablet Lenovo, książki i gry edukacyjne.

 

 

 

 

 

 

SAM/SAMA WIĄŻE BUTY

Akcja 👟👟 „Sam/sama wiąże buty” 👟👟
W świetlicy szkolnej Panie rozpoczęły akcje mająca na celu naukę i utrwalenie umiejętności wiązania butów, wśród uczniów klas I.

Zwycięzcy wyłonieni! 😃
Świetlicową akcje „sam/sama wiąże buty” wygrywa klasa IB ! 👏👏👏
Walka była bardzo wyrównana. Na finiszu rywalizowały ze sobą dwie klasy I, jednak ostatecznie to wszystkie dzieci z klasy IB jako pierwsze zaliczyły wiązanie butów.
Gratulujemy wygranym i wszystkim dzieciom, które zdobyły cenną umiejętność wiązania butów 😃

 

 

 

 

Dzień Telewizji dla Dzieci

Uczniowie podczas zajęć wskazywali cechy programów, bajek jakie są przeznaczone dla dzieci. Wspólnie zdecydowaliśmy, iż w świetlicowym dniu telewizji nastąpi emisja bajki „Emotki”.

Czym są Emotki?

Korzystamy z nich codziennie, wyrażają nasze emocje, są miłym akcentem wysyłanych wiadomości. Emotikony, bo o nich mowa odgrywają dużą rolę w naszym życiu, warto im się zatem lepiej przyjrzeć! Dzięki bajce Emotki dowiadujemy się jak funkcjonują, wchodzimy w pełen przygód świat telefonów i właśnie, weryfikujemy: czy Emotki mają emocje?

 

 

 

 

Świąteczna Kartka
Uczniowie świetlicy szkolnej po raz kolejny włączyli się w akcję Świąteczna Kartka. Wykonali 100 kartek bożonarodzeniowych, które zostały przekazane do Hospicjum w Częstochowie.
Akcja miała na celu sprawienie radości tym, którzy na co dzień zmagają się z chorobą. Dzięki podjętym działaniom uczymy dzieci i młodzież wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka.

 

 

 

 

 

 

 

Dzień Magii

W świetlicy szkolnej po raz kolejny odbyły się zajęcia w ramach „Budziko – kalendarza”. Tym razem uczniowie mogli się przenieść w świat iluzji i magii. Wśród atrakcji były znikające monety, lewitujące pieniądze czy też przenikający sznurek przez ciało prowadzącej.
Uczniowie sami również mogli przez chwilę poczuć się magikami i uczestniczyć w pokazie.

     

 

 

 

 

Dzień Misia
Świetlica Szkolna przygotowała dla uczniów foto – budkę, z której mogli korzystać wszyscy.
 
 Dzień Tolerancji

Dzieci poznały znaczenie słowa tolerancja. Wskazywały czym mogą różnić się od siebie ludzie oraz jakie są problemy związane  z akceptacją drugiej osoby. W ramach zajęć dzieci czytały wiersz pt.  „Bambo” autorstwa Juliana Tuwima. . Wykonały również rysunek przedstawiający siebie i „Murzynka Bambo” jako odzwierciedlenie tolerancji.

 

 

 

 

Dzień Bicia Rekordów. 


Kolejne zajęcia w ramach Kalendarzo – Budzika odbyły się na świetlicy. Dzieci uczestniczyły w 6 konkurencjach:
1.Najdalej skacze,
2. Najdłużej trzyma rozłożone ramiona,
3. Najdłużej skacze na kuckach, 
4. Najdłużej utrzymuje piórko w powietrzu dmuchając na nie,
5. Najszybciej pokonuje tunel ,
6. Najlepiej trafia do celu.
W każdej z tych konkurencji wyłonieni zostali zwycięzcy. Wszystko odby
ło się w atmosferze dobrej zabawy. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Ostatnie zdjęcie przedstawia propozycję dzieci – „Jamnik”        

 

 

DZIEŃ ORZECHA

W piątek obchodziliśmy w świetlicy szkolnej światowy dzień orzecha 🙂Poznaliśmy różne gatunki orzechów, rozwiązaliśmy zagadkę orzecha włoskiego, który zagościł w naszej świetlicy. Na koniec wykonaliśmy wisiorki truskawki – z orzechów właśnie. Wyszły cudne, prawda?:)

       

 

 

 

DZIEŃ DRZEWA

Kolejne zajęcia za nami. W tym tygodniu Panie zaplanowały dla nas „Dzień Drzewa”. Od rana dowiadywaliśmy się ciekawostek o drzewach, uczyliśmy się obliczać ich wiek. Na zakończenie wykonaliśmy wspaniałe prace, które zdobią ściany świetlicy.

 

 

 

 

 

 

Tor przeszkód!

Świetlica jest za mała, aby to organizować? Nie dla nas. Nasze Panie wykazały się pomysłowością i przygotowały dla nas zajęcia ruchowe.

Zaczęły się one oczywiście od pokazu pokonania toru przeszkód (śmiechu było co niemiara oglądając wyczyny Pani). Każdy z nas pokonywał tor na czas. Wcale nie było to takie łatwe. Następnie były zajęcia z piłką.

Nie zabrakło również ćwiczenia wyciszającego i wymagającego skupienia. Utrzymanie równowagi na jednej nodze musiało być powtarzane kilka razy, aby móc wyłonić zwycięzcę. Całe zajęcia spotkały się z dużym zaangażowaniem i radością uczniów, więc mogą oni być pewni, że nie były to ostatnie.

 

   

 

 

W świetlicy wiele się dzieje! 

Panie postawiły przede wszystkim na prace plastyczne, które zdobią ściany świetlicy i sprawiają, że są one przytulne, przyjazne dla wszystkich.

Powstały jesienne drzewa, parasolki i grzybki. Wszystkie prace stawiają na twórczość dzieci i ich  kreatywność. Podczas zajęć uczniowie mogli poznać rożne techniki plastyczne i techniczne.

   

 

„Budziko – kalendarz”     

To coś nowego! Panie nie pozwalają nam się nudzić w świetlicy. Co roku szykują dla nas nowe niespodzianki. Tak też jest teraz. Panie postanowiły urozmaicić zajęcia wprowadzając comiesięczne dni poświęcone konkretnej tematyce. Kiedy kalendarz wskaże konkretną datę, już od rana dowiadujemy się ciekawych informacji i wykonujemy twórcze prace. Z całym harmonogramem można zapoznać się w świetlicy.

 

 

 W świetlicy szkolnej Panie starają się umilać czas dzieciom, ale nie zapominajmy o tym, że jest to miejsce zabaw oraz zorganizowanych zajęć. Wszystkich uczniów wita na drzwiach zawieszony plakat informujący, kim mogą się stać przebywając w tym miejscu.

 

Regulamin świetlicy szkolnej. „Reguły bycia razem”.

 1. Wychodzimy z sali świetlicy szkolnej za zgodą wychowawcy, zawsze jesteśmy blisko grupy w czasie spacerów i zabaw na boisku szkolnym.
 2. Używamy form grzecznościowych: „dzień dobry”, „do widzenia”,”dziękuję”, „przepraszam”, „proszę”.
 3. Zachowujemy się spokojnie podczas prowadzonych zajęć i w czasie odrabiania prac domowych.
 4. W trakcie wspólnych rozmów, gdy mówi jedna osoba uważnie słuchamy i czekamy, aż zakończy swoją wypowiedź.
 5. Po skończonych zajęciach, zabawie, posiłku, porządkujemy swoje otoczenie.
 6. Dbamy o to, by gry i zabawki były całe i sprawne oraz odłożone na swoje miejsce po zabawie.
 7. Tornistry odkładamy równo w wyznaczonym miejscu.
 8. Przed posiłkiem starannie myjemy ręce.
 9. Spełniamy prośby i polecenia wychowawców.
 10. Jesteśmy dla siebie mili i uprzejmi.